Retų paukščių kupinos pakrantės

Vingio parke nuolat gyvena ir peri Žalioji ir Juodoji meletos. Šie geninių šeimos paukščiai maitinasi panašiai kaip ir jų giminaičiai geniai – tvirtais snapais medžiuose išsikala uoksus, kuriuose peri jauniklius. Pavasario tuoktuvių metu jie garsiai „kala“ sausus medžių kamienus ar šakas, taip išreikšdami nepasitenkinimą į jų teritoriją atklydusiems prašalaičiams ar konkurentams.

Jei keliausime palei upės pakrantę žiemos metu, čia galime aptikti ir dar vieną mūsų kraštuose retą paukštelį – vandeninį strazdą. Nors savo išvaizda mažai primena strazdą ir net nėra jo giminaitis, šis nedidelis paukštelis yra tikras povandeninės medžioklės virtuozas. Panerdamas po vandeniu, padedamas savo sparnų, nuo upės dugno jis renka įvairias vabzdžių lervas ir jomis maitinasi. Šalia vandens gyvena ir kitas Lietuvoje saugomas paukštis – tulžys. Jo spalvingas, metalo blizgesiu pasižymintis mėlynas kūnas yra jo tropinės kilmės giminaičių palikimas. Lietuvoje tai vienas ryškiausių nors ir retai matomų paukščių. Tulžys – meškeriotojas, savo grobio (nedidelių žuvelių) tykantis tupėdamas ant virš vandens palinkusių medžių šakų. Pamatęs auką jis staigiai neria į vandenį ir nesunkiai savo grobį pagauna net iki vieno metro gylyje.

Taip pat vaikštinėjant palei Nerį patariame atidžiai klausytis – galbūt pavyks išgirsti kukuojantį kukutį. Kuo ypatingi kukučiai be to, jog tapo įkvėpimu vienam garsiausių Lietuvos poetų Marcelijui Martinaičiui? Net nekyla abejonių, jog kukučiai – ypatingi paukščiai. Juos galima vadinti paukščiais – pankais, kadangi į save dėmesį pirmiausia jie atkreipia margomis, ryškiomis plunksnomis bei skiauterę primenančiu kuoduku. Daugumos Lietuvoje sutinkamų paukščių plunksnos pasižymi blankiomis spalvomis, todėl kukučius atpažinti tikrai nesunku. Taip pat jie lengvai prisileidžia žmones, jų nesibaido. Iš viso Neries pakrantėje ties Vingio parku ir Karoliniškėmis gyvena ar peri net 50 skirtingų paukščių rūšių, iš kurių 8 yra saugomos Lietuvos ir tarptautiniu mastais. Tad vaikštinėdami pakrante, nevenkite pasižvalgyti – galbūt matote vieną iš saugomų paukščių rūšių.

Užduotis

Pagalvokite, kokių dar žinote išskirtiniu giedojimu / balsu pasižyminčių paukščių?

Atsakymas
Kaip tai veikia?
Apie projektą
Apie „Darnu Group“
Konkursas moksleiviams