Įprastos mūsų upėse ir ežeruose yra lydekos, kuojos, karpiai, karšiai, lynai, karosai – apie juos girdėję turbūt dauguma. Invazinių žuvų daug nėra – labiausiai girdėtas yra juodažiotis grundalas, kuriam Ukrainoje stovi net paminklas, kadangi po II-ojo pasaulinio karo Azovo pakrantės gyventojams padėjo išsimaitinti.
Atėjūnas iš rytų
Žvejai jį mėgsta dėl to, kad jo daug, jį lengva pagauti ir jis skanus, tačiau vietiniai Neries gyventojai norėtų, kad jo čia nebūtų. Kaspijinis upinis grundalas per pastarąjį dešimtmetį itin išplito Lietuvos gėluosiuose vandenyse ir su juo susidoroti gali tik lydekos ir žvejai. Šis atėjūnas iš Rytų, ryjantis viską, ką mato ir geba apžioti, dauginasi labai greitai ir tai daryti gali net pačiomis nepatogiausiomis sąlygomis. Mėgsta žvirgždėtą, smėlėtą ar lengvai dumblėtą dugną.
Kokią grėsmę kaspijinis upinis grundalas kelia vietinei žuvų populiacijai? Šis invazinis atėjūnas garsėja kaip didis ikrų mėgėjas. Taip jau nutiko, kad jo mėgstamose buveinėse – žvirgždėtame, smėlėtame ar lengvai dumblėtame dugne – neršia daugelis vietinių žuvų. Turbūt neatsitiktinai kaspijinis upinis grundalas dažnai sutinkamas šalia lašišų nerštaviečių. Todėl šis atėjūnas ne tik suryja smulkesnes žuvis, bet ir pasistengia, kad didesniųjų į vandenis išplauktų kuo mažiau.
Užduotis
Pagalvokite, kokias Lietuvos upėse gyvenančias žuvis žinote? Kaip manote, kurios iš jų yra vietinės, o kurios – invazinės?